Be a nyúlüregbe


"Egészen mostanáig hivatalos portréfestőként kerestem a kenyerem. A portré tulajdonképpen egy kép, amelyen olyannak festem meg az illetőt, amilyennek ő magát látni szeretné. Mivel ő a megrendelő, simán előfordulhat, hogy ha nem elégedett, egyszerűen azt mondja: én ezért nem fizetek. Ezért aztán lehetőség szerint a személyisége negatív oldalát nem festem bele a képbe. A pozitív vonásait igyekszem meglátni és hangsúlyozni, hogy amennyire lehet, jó színben tüntessem fel. Ezért van az, hogy leszámítva természetesen Rembrandt műveit  az arcképeket a legritkább esetben nevezhetjük műalkotásnak. Most azonban az történt, hogy valójában nem önre fókuszáltam festés közben, hanem kizárólag saját magamra. Vagyis a modell egója helyett a művész egója került előtérbe."

Hurakami Maruki kétkötetes művének középpontjában egy festmény áll, rajta egy nyugati opera Japánba átemelt kulcsjelenete, mely a metaforák síkján megfeleltethető egy merényletnek, mely igazából sosem valósult meg   legalábbis a valóság talaján sosem. A regény, egyébként, korántsem ilyen bonyolult   ha egyes jeleneteiben éppennyire szürreális is. A kép A kormányzó halála, egy padlástéren rejtegetett,  a hagyományos japán festészet (nihonga) jegyében született alkotás; teremtője a neves, idősotthonba kényszerült művész, Amada Tomohiko. Névtelen elbeszélőnk, aki történetesen maga is fest (portrékkal keresi kenyerét), akkor pillantja meg először Tomohiko munkáját, mikor felesége elhagyja őt, ő pedig némi bolyongást követően Amada Tomohiko megüresedett, hegyvidéki házában telepszik le, miután a művész fia  (az elbeszélő barátja) átengedte neki a lakást. A remetelét azonban nem csupán nyugalommal szolgál a művész számára. A kormányzó halála nagy hatást gyakorol a főhősre; arra sarkallja őt, hogy nyomozni kezdjen, hogy megismerje a kép létrejöttének körülményeit, miközben önmagát is alaposabban megismeri, az üres vászon előtt   a megrendeléses-megélhetési portréfestészet ugyanis minden volt, csak nem egy módozata annak, hogy megmutassa azt, ami benne rejlik.


A portrék azonban ragaszkodnak a főhőshöz. A narrátornak újabb megrendelője akad, ezúttal egy titokzatos, vagyonos úr személyében, aki tetemes összeget hajlandó fizetni azért, hogy modellt ülhessen a narrátor előtt; még akkor is, ha az – korábban – kizárólag emlékezetből dolgozott. A narrátor persze sejti, hogy a férfinak egyéb szándékai is vannak, ami csakhamar bizonyosságot is nyer, miközben olyan festmények bontakoznak ki ujjai közül, melyek  új irányt adhatnak a művészetének.

Ahogy azt már Murakamitól megszokhattuk, A kormányzó halála lapjain is egymásba fonódik valós és irreális (Murakami saját bevallása szerint alkotófolyamata a tudatalattin alapszik, ami - azt hiszem - főhőse festési stílusában is visszaköszön). A kötet kezdetén egy arctalan férfi arra kéri elbeszélőnket, fesse meg a portréját, hogy utóbb visszakanyarodjunk a realitás talajára, hogy aztán újból fölüsse fejét a szürreális: titokzatos csengettyűszó kísért az éjszakában, föltűnik egy buddhista szerzeteseket megidéző üreg, életre kel egy festménybeli figura is. Mert a festészet Murakami világában már csak ilyen: a képek vágyakat ragadnak meg, körvonalakat adnak az ideáknak, valóságba emelik az irrealitást, vagy olyan sötét bugyrai tárják fel az emberi természetnek, melyeknek sosem szabadott volna a felszínre kerülniük (mint például a Subaru Forester-es férfi). Ha egy festmény kiválóan ábrázol egy merényletet, a merénylet materializálódik. Ha lefestünk egy személyt, eltulajdonítjuk a lényét. Az apróbb rejtélyeket szerettem, szinte végig fenntartották a figyelmemet  azt azonban már kevésbé, amikor nyakig merültünk az irrealitásban. Szerencsére azonban Murakami még időben visszarántotta a cselekményt, nem kísérelte meg megmagyarázni azt, amire nincs magyarázat, és kielégítően pontot rakott annak a kilenc hónapnak a végére, melyet az elbeszélő Tomohiko házában töltött.


A kormányzó halála számtalan irodalmi művel játékba lép. Mensiki figuráka mintha Murakami egyik kedvenc művéből, A nagy Gatsby-ből lépett volna elő  olyannyira, hogy az olvasás egy pontján szöget ütött a fejemben, nem-e egy Fitzgerald-átiratot olvasok-e. Gatsby és Mensiki mintha alteregók lennének: hasonló vágyak, életkörülmények jellemzik őket; ugyanúgy senki sem tudja, milyen úton-módok jutottak a vagyonukhoz (Mensiki magyarázata az IT-szektorról kissé homályos). Mensiki ugyanúgy zavarba jön egy találka előtt, mint hajdanán Gatsby (ami egy igencsak mulatságos, keréknyomás-ellenőrző jelenetbe torkollik), és ugyanúgy szereti kihasználni szomszédjait, akár Fitzgerald regényhőse. De a főszereplő húga, Komi által játékba kerül Lewis Caroll Alice Csodaországban című műve is, a maga titokzatos üregeivel és sötét járataival; a görög mitológia az  alvilágával, ahol bért kell fizetned a révésznek azért, hogy átkelhess a folyón; illetve egy japán alkotás, Ueada Akinari munkája, amely meglehetősen ismeretlenül csenghet a nyugati olvasók számára.




A kormányzó halála kellemes olvasmány. Sokfelé kanyargó, szinte kiszámíthatatlan történet, amely  ráérősége dacára – végig fent tudja tartani a figyelmet; ebben sokat segítenek a misztikus elemek is. Jóleső érzés bejárni Japánt, megcsodálni a Fujit, betérni a kávézókba, felköltözni a hegyekbe, komótosan főzni, enni, egy vászonra szorítani az ecsetet, egy üregben kucorodni, kortyolgatni kávét-teát, ismerkedni a környékbeliekkel, rajzszakkört vezetni gyerekek és felnőttek számára. Mensiki figurája hatalmas kisugárzással bír, akárcsak Gatsby; Akikave Marie a tipikus, sorból kilógó, magával elégedetlen kamasz (olyan párbeszédekkel, hogy furcsáltam, a festő miért nem esik jobban zavarba); Tomohiko fia pedig nem fél őszintének lenni, amikor a narrátor saját hibáit ecseteli. A Murakami-kötetekben általában nem szoktam csalódni; Murakami ezúttal is hozta azt a olvasmányosságot, amelyet el is várok tőle. Mindenféle göcsörtösség nélkül.


 

 Újévi fogadalmak book tag (2024.)



1. Egy író, akitől szeretnél olvasni idén, de eddig még semmit sem olvastál tőle

A 28. születésnapomra (névnapomra?) az egyik kollégámtól egy Colleen Hoover kötetet kaptam, ajándékba, eredetiben... máig nem kerítettem rá sort. Tudom, hogy Hoover rendkívül népszerű szerző; ráadásul a könyv  angolul van;  emellett valaki gondolt rám, és könyvvel (!) ajándékozott meg. Nem szeretnék hálátlannak mutatkozni...


2. Egy könyv, amit mindenképpen szeretnél elolvasni idén

A karácsonyi / születésnapi rendelésembe majdnem beillesztettem Selma Lagerlöf Löwensköld-trilógia című munkáját... jobban mondva, egy darabig a kosaramban csücsült, és már éppen lemondtam volna róla, mikor a Bookline magától kiemelte a kötetet (addig teketóriáztam, míg el nem kapkodták). Lagerlöf számomra a "hidegebb napok" szerzője; nem tudom, mennyi erőm lesz ahhoz, hogy megbirkózzak vele; ráadásul a beszerzése is bajos  mindenképpen vásárolnom kellene.

3. Egy klasszikus, amit szeretnél elolvasni

Ó, de jó (vagy sznob?) dolog lenne Victor Hugo Nyomorultak, Alexander Dumas Monte Cristo grófja vagy Thomas Mann József és testvérei című művét említeni  de egyikhez sincsen merszem (ahogy öregszem, a "pár száz oldalas" "még sosem olvastam" kötetek egyre riasztóbban csengenek). Ezért legyen "csupán" Lev Tolsztoj: Kreutzer-szonáta. Szeretem, ahogy Tolsztoj mesél; az Athaenaum  kiadó borítója is hívogató. Ráadásul maga a kötet sem hosszabb (egyetlen megjelenésében sem), mint 200 oldal. 


4. Egy könyv, amit szeretnél újraolvasni

Mostanában nehezemre esik újabb és újabb fikciós művek világában elmerülni... olvasás előtt mindig ott van bennem a "jaj, ne" érzése (majd elmúlik). A tél folyamén (az önszeretet jegyében) mindenképpen szeretnék Grimm- és Andersen meséket forgatni (lehetőség szerint angolul), ahogy több, téli kötetet is szeretnék (újfent) kikölcsönözni a könyvtárból (például Mark Helprin Téli meséjét,  Selma Lagerlöf Nils Holgersson csodálatos utazása a vadludakkal című könyvét, Eowyn Ivey Hóleányát, de talán még Mark Zuzak Könyvtolvaj című művét is...). Tolikennek is minden évben ott a helye az olvasmányaim között... Ha úgy alakul, (egy debreceni látogatás keretében) szívesen megszerezném a Libertine kiadó gondozásában megjelent, illusztrált Karácsonyi ének című kötetet is (egy vagyon!), hogy idén azt lapozgathassam a fa alatt.


5. Egy könyv, ami ezer éve várólistás és idén el akarod olvasni végre

Nem tudom, van-e olyan könyv, amit most nagyon-nagyon... ráadásul felhagytam a várólista vezetésével (egyre inkább csökken a motivációm, az olvasás terén is). Legyen John Williams Stoner című kötete... 2-3 évvel ezelőtt megpróbálkoztam vele; untam, csalódtam, letettem. Túl fantasztikus dolgokat hallottam róla. Érdemes lenne ismét esélyt adni neki.

6. Egy jó vastag könyv, amit beterveztél

Steinback Édentől keletre című kötete hatalmas élmény volt a számomra, valamikor 2017 környékén. Az Érik a gyümölcs... hátha hasonló lesz (csak ne lenne olyan hosszú!). Az Elfújta a szél szintén egy régi (nagyon régi) terv... Ó, és igen! A Kísértetház...


7. Egy író, akitől már olvastál és idén is szeretnél

Kanusgard Hajnalcsillag című kötetét mindenképpen szeretném kikölcsönözni a könyvtárból; ehhez csupán arra lenne szükség, hogy a könyvtár beszerezze a számomra. :) Jack Londont (teljes egészében) utoljára kiskamaszként olvastam; a Martin Eden című regénye (vagy bármi más, amit ő vetett papírra), így, hogy sötétek a napok, meglehetősen hívogató.

8. Karácsonyra kapott könyv, amit el akarsz olvasni idén

Amiket magamnak vásároltam, azokat már sikeresen befaltam (Hónővér és Howl's Moving Castle); ugyanakkor vettem egy könyvet egy kolléganőmnek, melyet (betegség miatt) még nem tudtam átadni neki (kicsit rettegek attól, hogy mellélőttem 🙈; a téli szünet után kiderül); ez az Ír tündérmesék Yeats válogatásában; azt hiszem, én is szívesen elolvasnám.



9. Van valami olvasási terved? Ha igen, hány könyvet akarsz elolvasni idén?

Nagyon furcsán fog hangozni, de: idén kevesebbet szeretnék olvasni, mint a tavalyi évben ami azt jelentené, hogy több az életem. Az olvasás gyakorta pótcselekvés a számomra; valami, amivel kitöltöm az űrt, miközben semmit se keresek vele; és valljuk be, kevés az esély rá, hogy az olvasás valaha is a munkám legyen. Sokszor azt veszem észre, minél rosszabb az esztendőm, annál több könyvet olvastam el ami hasznos, de nyilván szomorú dolog. (Ahogy Gandalf mondaná: "A világ nem a könyveidben és a térképeidben van, hanem odakint." :) )

+ Egy könyv, amivel eddig szégyelltél a pulthoz fáradni:

2016-2017 környékén alapvető nehézségeim támadtak az étkezésekkel (helló, állandó hideg, csontritkulás és hormonzavar), cserébe viszont minden érdekelt, ami gasztronómia (Jamie Oliver! Great British Bake Off!). Akkoriban (?) szemeltem ki magamnak a Szeress Mexikóban! című kötetet is –  és hogy ne süljön le az ember képéről a bőr, mikor kikölcsönzi? A pech, hogy csupán a magyar cím ennyire szappanoperás (nyersfordításban "Akár víz a csokoládénak" lenne a címe)  de mivel egyszer élünk, talán idén összeszedem a bátorságomat, és megismerkedem vele.



Dolgok, melyeket szeretek, s 2024-be is szeretnék tovább vinni:

  • korcsolyázás
  • hóesés
  • olvasás (miközben zenét hallgatok)
  • szövegek gondozása; szövegekkel való bánás
  • magazinok lapozgatása
  • filmek
  • alkalmanként  írás
  • édességek fogyasztása
  • mesék olvasása; illusztrációkban való elmerülés
  • forró italok fogyasztása (pl. karamellás tej)
  • nyugtató YouTube tartalmak megtekintése; (őszintének ható) interjúk meghallgatása
  • könyvtárba járás

Dolgok, melyekben fejlődnöm kell:

  • hogy legyen merszem utazni (akkor is, ha csak magamra számíthatok)
  • kézzel, füzetbe való írás; akár napló vezetése
  • nyelvtanulás (most a svéd érdekel megint)
  • hogy a pofon egy másik nézőpontból muris (A galaxis útikalauz stopposoknak újraolvasása)
  • sok-sok alvás; a munkám nem éri meg (bár hálás vagyok neki)
  • nyitottság más emberek felé
  • ne másokhoz hasonlítsam magam; szívből örüljek mások sikerének
  • a blogot "safe haven"-né formáljam
  • apróbb ráncfelvarrás után a blogot újfent nyilvánossá tegyem



Újévi fogadalmak book tag (2024.)

by on január 06, 2024
 Újévi fogadalmak book tag (2024.) 1. Egy író, akitől szeretnél olvasni idén, de eddig még semmit sem olvastál tőle A 28. születésnapomra (n...

 2024

Boldog új évet! ❄❄❄


A Winter Bluejay

Sara Teasdale

Crisply the bright snow whispered,
Crunching beneath our feet;
Behind us as we walked along the parkway,
Our shadows danced,
Fantastic shapes in vivid blue.
Across the lake the skaters
Flew to and fro,
With sharp turns weaving
A frail invisible net.
In ecstasy the earth
Drank the silver sunlight;
In ecstasy the skaters
Drank the wine of speed;
In ecstasy we laughed
Drinking the wine of love.
Had not the music of our joy
Sounded its highest note?
But no,
For suddenly, with lifted eyes you said,
“Oh look!”
There, on the black bough of a snow flecked maple,
Fearless and gay as our love,
A bluejay cocked his crest!
Oh who can tell the range of joy
Or set the bounds of beauty?

🕮🕮🕮

Boldog új évet!

by on január 01, 2024
 2024 Boldog új évet! ❄❄❄ A Winter Bluejay Sara Teasdale Crisply the bright snow whispered, Crunching beneath our feet; Behind us as we walk...